Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
126 postów 488 komentarzy

Tak to widzę

Krzysztof Zagozda - kzagozda@o2.pl

Wypowiedź Mirosława Orzechowskiego dla rosyjskiego portalu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jesteśmy zdania, że z sąsiadami należy żyć w zgodzie, a tym bardziej z silnym, potężnym sąsiadem, jakim jest Rosja.

Senat RP: naprzekór narodowym interesom Polski

(źródło: http://pl.sputniknews.com/polska/20150403/205177.html)

 

Rada Federacji Rosji wystąpiła do Senatu RP z propozycją wspólnego potępienia UPA i OUN. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odmówił realizacji takiego przedsięwzięcia.Leonid Sigan rozmawiał na ten temat z Mirosławem Orzechowskim, redaktorem naczelnym miesięcznika „Aspekt Polski”, jednym z autorów listu otwartego do marszałka Senatu.

-Panie redaktorze, serdecznie dziękuję za przesłany do naszej rozgłośni „Sputnik” list otwarty do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Proszę Pana, o krótkie streszczenie jego treści dla naszych odbiorców i własny komentarz.

— Wysłaliśmy do marszałka Senatu list, gdy dowiedzieliśmy się z relacji prasowych, że marszałek odmówił wspólnego z Federacją Rosyjską uczczenia pamięci ofiar szowinizmu ukraińskiego. Uważam, że obecnie nie ma specjalnie miejsca na politykę, na wspominanie bieżących, taktycznych gier politycznych. Jest za to miejsce na pamięć o polskich ofiarach. To jest najważniejsze.


Jesteśmy zdania, że z sąsiadami należy żyć w zgodzie, a tym bardziej z silnym, potężnym sąsiadem, jakim jest Rosja. Jeżeli, więc, mamy wspólną zadumę nad ofiarami naszych dwóch narodów, poległych w czasie wojny, a szczególnie z rąk jeszcze innego sąsiada, no to jest dobry moment, żeby nad ich grobami podać sobie rękę. Przy tym powinniśmy zrozumieć, że mamy wspólne interesy, wspólną pamięć, wspólną historię i wspólną przyszłość. Jeśli sobie nie zdamy z tego sprawy, to będziemy się tylko odbijać od jednego wspomnienia szowinizmu do drugiego wspomnienia szowinizmu. To był cel naszego listu, żeby zwrócić panu marszałkowi uwagę na to, aby odstąpił od tej decyzji. Można byłoby nawet poszerzyć tę cenną inicjatywę Federacji Rosyjskiej o inne państwa, które, niestety, miały udział w tych naszych czarnych chwilach w czasie wojny światowej.

- Panie redaktorze, czy możemy liczyć na zrozumienie krajów europejskich, a może i „starszego brata” zza oceanu problemu związanego z propozycją Rady Federacji Rosji i odmową marszałka Senatu Bogdana Borusewicza?

— Bardzo chciałbym, żeby się tak stało. Bo my nie tylko jesteśmy skazani historycznie, geopolitycznie i moralnie, jako ludzie wierzący, jako chrześcijanie na odnajdywanie pomostów do siebie, na zgodę. Nie ma możliwości przejścia do współczesności bez przebaczenia. Szczególnie w tym świątecznym czasie należy pamiętać o tym, że jesteśmy do tego zobowiązani. Nie można się żywić nienawiścią, wspomnieniami. Nie wolno rozróżniać, że jednym przebaczamy, a innym nie. Każdy ma w swojej historii coś na sumieniu. Chciałbym, aby narody zachodnioeuropejskie zrozumiały to. Takie zrozumienie, na ile to jest możliwe, oraz współpraca i jedność są drogą do pokoju i do lepszej przyszłości.


Rozpamiętywanie, zwłaszcza takie na bieżąco, prowadzenie gier, które mogą zaogniać stosunki między narodami są drogą donikąd. Polska potrzebuje czegoś dokładnie odmiennego. Obchodziliśmy właśnie 10 rocznicę śmierci Jana Pawła II, jesteśmy dziedzicami tego świętego i powinniśmy być źródłem pokoju w Europie. Powinniśmy być tymi, którzy zachęcają innych do pokoju, do współpracy a także do zamykania ciemnych stron, tych, do których nie chce się wracać. Zbrodnie szowinizmu ukraińskiego są tak przerażające, że chciałoby się tę kartę zacząć zamykać. Polska powinna być przykładem poszukiwania jedności i pokoju. A nie czymś przeciwnym.

 

- Ale niestety polskie media, polskie elity polityczne sprawę tę wyciszają, jakby jej w ogóle nie było. Jak to można wytłumaczyć?

— Mamy niewątpliwie do czynienia z kolejnym odcinkiem, z kolejną fazą politycznej gry. Natomiast Polacy, w takim przeciętnym rozumieniu, nie są agresywni. Oni nie szukają zwady z sąsiadami, na przykład z Rosją. Jest to nadal kulturowo i historycznie bliski nam naród. Naprawdę wyglądamy pokoju, nie szukamy wojny. Wszelkie hasła mówiące o tym, że Polska się jakoś zaangażuje w postaci wojskowej na wojnie domowej na Ukrainie nie spotykają się z poparciem. To jest tylko język elit politycznych. Polacy do prawdy i tak dojdą, tylko z taką szkodą, że to się stanie później. Nie wykluczone, że nasza rozmowa może ten proces przyspieszyć. A nasz list kilku osób, które w tej sprawie mają zgodne zdanie, skierowany do marszałka Senatu, może coś w tej sprawie zmieni. A jeśli nie zmieni, to przyjmaniej będzie jeszcze jednym akcentem w dyskusji na ten temat.

 

Link do listu otwartego: http://pl.sputniknews.com/polska/20150403/205428.html


 

 

 

KOMENTARZE

 • autor
  To tak, jakby wypowiedział się KOŃ z Baśką, przecież Orzechowski i Kulas to bezgranicznie oddani Giertychowi ludzie. Pisza dla nie poznaki list do Borusewicza, ale robią zupełnie coś odwrotnego.
  Kilka osób od Gierty ma spełniać podobną rolę co obecnie pisuar, tzn, że mówić pro - patriotycznie a po cichu służyć wrogom Polski. Oni zostali przejęci przez środowisko wyborczej i odgrywają rolę konia trojańskiego na narodowej stronie. Zadanie pacyfikować wszelkie narodowe nastroje w Polsce.
  Orzech to skompromitowana osoba, proszę porozmawiać z ludzmi z dawnego LPR z Łodzi
 • @
  cyt:
  //Leonid Sigan rozmawiał na ten temat z Mirosławem Orzechowskim//

  żyd L. Sigan nadal nadaje...

  //Z tego powodu zamiast na wojnę wysłano go na front informacyjny: jako spikera tworzonej stacji radiowej Związku Polskich Patriotów w Moskwie. „Z dumą myślę, że wówczas byłem potrzebny, chociaż nie trafiłem na front” – mówi Leonid Sigan://

  Czytaj dalej: http://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2013_05_10/Leonid-Sigan-dwie-trzecie-stulecia-w-jezyku-polskim/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY