Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
126 postów 488 komentarzy

Tak to widzę

Krzysztof Zagozda - kzagozda@o2.pl

List do Bogdana Borusewicza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Żądamy przeprosin, rewizji Pańskich osobistych przekonań oraz zmiany języka, jakim wyraża majestat Rzeczypospolitej reprezentant izby wyższej polskiego parlamentu.

          Szanowny Panie Marszałku!

          Z niedowierzaniem i oburzeniem dowiadujemy się, że listem Pana Marszałka do Federacji Rosyjskiej w sprawie godnego i wspólnego uczczenia pamięci Ofiar Polaków zamordowanych przez ukraińskich morderców w latach II wojny światowej odrzuca Pan możliwość wspólnego z Rosją uczczenia pamięci naszych Rodaków zakatowanych w nieludzki sposób przez szowinistów spod znaku UPA i OUN.

          Argumentacją Pana Marszałka, jak podaje prasa, jest Pańskie przekonanie, że w czasie obecnej wojny domowej na Ukrainie ma miejsce „okupacja przez Rosję części Ukrainy” i że nie potrafi Pan sobie wyobrazić, „aby Senat RP w aktualnych okolicznościach mógł poprzeć przedstawione [Panu] oświadczenie Rady Federacji”.

          Dostrzegając rozwijający się szowinizm ukraiński, poważa się Pan jednak majestatem Rzeczypospolitej usprawiedliwiać ten fakt, pisząc, że: „obecna popularność nacjonalistycznych działaczy ukraińskich wynika z tego, że reprezentują najbardziej radykalną tradycję walk o niepodległość”.

          Traktujemy tę wypowiedź jako szokującą, ze wszech miar szkodliwą i godzącą w pamięć o pomordowanych Polakach, a także sprzeczną z elementarnym interesem Polski.

 

          Szanowny Panie Marszałku

          Podobne do Pańskich sformułowania, ktokolwiek by je wypowiedział, możemy uznać jedynie za godzące w polską rację stanu, godzące w pamięć o pomordowanych Rodakach, ubliżające Polsce albo dowodzące braku elementarnej wiedzy o najnowszej historii Narodu Polskiego, który ma Pan zaszczyt reprezentować.

          Żądamy przeprosin, rewizji Pańskich osobistych przekonań oraz zmiany języka, jakim wyraża majestat Rzeczypospolitej reprezentant izby wyższej polskiego parlamentu. Naród, Konstytucja i Senat Rzeczypospolitej – stanowiące jedność w majestacie historii, niczym nie zasłużył sobie na obelgę, jaką są Pańskie słowa wyrażone w oświadczeniu do Rady Federacji Rosji. Wyrządził Pan wielka szkodę Narodowi i polskiemu parlamentaryzmowi. Wzywamy Pana do natychmiastowej publicznej rewizji Pańskiego osobistego stanowiska.

          Nadto, wzywamy Pana Marszałka do wystąpienia z zaproszeniem przyłączenia parlamentów Ukrainy, Niemiec i Izraela do wspólnego uczczenia pamięci Ofiar Polaków zamordowanych przez ukraińskich szowinistów.

          prof. Anna Raźny

          Bogdan Kulas

          Mirosław Orzechowski

          Krzysztof Zagozda

KOMENTARZE

 • List dobry tylko do kogo ta mowa
  Przecież to indywiduum już dawno wystawiło sumienie na przetarg a Rzeczpospolitą i pamięć pomordowanych Polaków ma tam gdzie słońce nie dochodzi.

  Miejsce śmieci jest w śmietniku.
 • @Ptasznik z Trotylu 12:18:12
  Jest to list otwarty, zatem adresat jest zbiorowy :)

  Co do śmietnika: pełna zgoda.
 • Naiwnosc sygnatariuszy listu .
  List jest adresowany do kogoś o elementarnej choćby refleksji politycznej i moralnej.
  Zły adresat !.
  Osobnik ten od początku swej dzialalności politycznej /lata 80-te, był dzialaczem zadaniowym. Cechuje go operetkowa rusofobia mająca na celu niedopuszczenie jakiejkolwiek integracji Rosji z krajami europejskimi, zgodnie z celami światowej lichwy.
  Ostatnio podupadl fizycznie i intelektualnie .
  Ma wielkie problemy ze sformułowaniem kilku zdań jednocześnie, nawet bez wymogu ich spójnosci i sensownosci .
 • @ZBYSZEK49 14:00:42
  Publiczny adresat jest taki a nie inny, gdyż to na jego ręce Rada Federacji Rosyjskiej złożyła stosowną propozycję. Borusewicz własną decyzją odrzucił tę propozycję.
 • Popieram
  Popieram list w pełni, jednak nurtuje mnie pytanie-czy adresat jest w stanie przeczytać ze zrozumieniem? Czy smycz w barwach "stars and stripes" nie jest za krótka i ciasna aby myśleć? Myśleć jak Polak? O Polsce?
 • @nocny gryzoń 20:10:34
  ...po której wojnie? Po tej wywołanej przez takich polityków?
 • Panie Krzystofie...
  Samo- Panie Marszalku..wystarczyloby- az nadto....
  Nie potepienie UPA stawia tego pana w szeregu jemu podobnych "szanownych SSynow".
 • W pełni....
  podpisuję się pod tym listem
 • @nocny gryzoń 07:52:16
  chory jesteś na brak myślenia. Gdzie Rosjanie mówią źle o Polsce?
  W zeszłym roku, Rosjanie chodzili na Placu Czerwonym z polskimi flagami w geście przyjaźni dla nas Polaków. Chyba, że ty nie odnosisz tych gestów do siebie? Bo może tylko mówisz po polsku i nic więcej cię z nią nie łączy?
 • @RomanKa 04:59:43
  Panie Romanie: racja!

  Pozdrawiam
 • niePolacy
  rządzący krajem nie uwzględniają Polskich interesów i tego listu też "nie zauważą"

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY