Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
136 postów 489 komentarzy

Tak to widzę

Krzysztof Zagozda - kzagozda@o2.pl

„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – kto kogo ograł?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiele wskazuje na to, że Niemcy od samego początku zastawili pułapkę na polskich biskupów. Dlaczego tak sądzę?

          Spadło to jak grom z jasnego nieba: władzę komunistyczną ogarnęła furia, a zwykli Polacy spoglądali po sobie z niedowierzaniem. Arcybiskup Karol Wojtyła ledwo zjechał z Soboru Watykańskiego do Krakowa, w wypełnionym po brzegi kościele św. Anny wygłosił kazanie, w którym próbował wyjaśnić wiernym ideę „Listu biskupów polskich do niemieckich” z 18 listopada 1965 r. Nadaremnie. Tłum opuścił świątynię niepocieszony.

 

           W tekście tym dotykam sprawy ze wszech miar trudnej, ale niezwykle istotnej dla każdego, kto próbuje objąć wzrokiem cały proces uzależniania się polityki polskiej od Berlina. Słowa „polityka” użyłem tu z pełną świadomością, gdyż orędzie polskich biskupów i niemiecka na nie odpowiedź miały właśnie taki charakter. A skoro w III Rzeczypospolitej o całej tej sprawie można mówić dobrze lub wcale, warto się jej bliżej przyjrzeć. Od razu lojalnie ostrzegam: w swoich dociekaniach przymnożyłem tylko znaków zapytania.

 

           Na dobrą sprawę niczego tu nie wiemy na pewno. Pomysł listu powszechnie przypisywany jest arcybiskupowi wrocławskiemu, rodowitemu Ślązakowi, ks. Bolesławowi Kominkowi. To on miał zredagować rzeczony dokument od razu w języku niemieckim i – obok ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa krakowskiego, ks. Karola Wojtyły – wywrzeć największy wpływ na jego treść. Z politycznego punktu widzenia największy ciężar gatunkowy listu zawierał się w słowach: przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Według dominującej dziś wykładni biskupi polscy liczyli na to, że w swojej odpowiedzi biskupi niemieccy wyrażą poparcie dla granicy na Odrze i Nysie. Przeliczyli się.

 

           Datowana na 5 grudnia 1965 r. replika okazała się politycznym majstersztykiem. Biskupi niemieccy (pamiętajmy, że był to dokument wspólnie podpisany przez hierarchów z NRF i NRD!) nawet słowem nie zająknęli się o nowych granicach zręcznie wyrażając nadzieję, że nieszczęsne skutki wojny przezwyciężone zostaną w rozwiązaniu wszechstronnie zadowalającym i sprawiedliwym. Niestety, to nie wszystko. Umiejętnie podkreślono ogrom niemieckich ofiar II wojny światowej i nieszczęść, jakie dotknęły ten naród: miliony Niemców musiały opuścić swoje rodzinne strony, w których żyli ich ojcowie i pradziadowie. Stąd już tylko logiczny krok do sformułowania kolejnej mistyfikacji, której skonsumowanie odbywa się na naszych oczach: ilekroć ci Niemcy mówią o „prawie do rodzinnych stron", to nie ma w tych słowach - pomijając nieliczne wyjątki - agresywnych zamiarów. Nasi Ślązacy, Pomorzanie i mieszkańcy Prus Wschodnich pragną przez to wyrazić, że w swoich starych stronach rodzinnych mieszkali prawnie i że nadal pozostają z nimi związani. Wisienką na erystycznym torcie można nazwać zaproszenie polskich biskupów na uroczyste obchody... niemieckiego biskupstwa w Meissen (Miśni, wówczas na terenie NRD)! Na zakończenie swojego listu niemieccy biskupi zacytowali słynne już słowa polskich dostojników kościelnych zawierające prośbę o przebaczenie. Błyskotliwie zwieńczyli w ten sposób cały wywód mieszczący się – w obowiązującej do dziś – doktrynie politycznej swojego państwa.

 

           Polscy biskupi poczuli gorycz porażki. Najdobitniej obrazują ją słowa Prymasa Wyszyńskiego do Przewodniczącego Episkopatu Niemiec, ks. kardynała Juliusa Döpfnera: Muszę Jego Eminencji się przyznać całkiem szczerze, że odpowiedź niemieckiego episkopatu na nasze orędzie rozczarowała nie tylko Polaków, ale i opinię światową. Nasza tak serdecznie podana dłoń została przyjęta nie bez zastrzeżeń. Sprawę próbował ciągnąć arcybiskup Kominek: Byłoby być może lepiej, gdyby nasi niemieccy współbracia gwoli wyjaśnienia raz jeszcze zabrali głos, gdyby niedwuznacznie wyrazili swoje zrozumienie dla naszego prawa do istnienia nad Odrą i Nysą. Nikt go już wtedy jednak nie słuchał. Mleko się rozlało. Strona polska poniosła dyplomatyczną i propagandową klęskę, a jej echa rozniosły się po całym świecie.

 

           Wiele wskazuje na to, że Niemcy od samego początku zastawili pułapkę na polskich biskupów. Dlaczego tak sądzę? Otóż treść polskiego listu była konsultowana przez dłuższy czas z niemieckimi hierarchami i środowiskami opiniotwórczymi. Co to oznacza? Ano nic innego niż to, że strona niemiecka miała zapewne wpływ na ostateczny kształt listu z dnia 18 listopada 1965 r. A to właśnie swoim zaskoczeniem a później zagubieniem listu (!) i w konsekwencji brakiem wystarczająco długiego czasu na gruntowne przemyślenie swojej odpowiedzi (obie strony pragnęły, by korespondencja zamknęła się w przedziale czasowym obrad Soboru Watykańskiego II) Niemcy tłumaczyli się rozgoryczonym Polakom.

 

           Zastanawiać musi, jak wielki chaos panował podczas podpisywania listu przez polskich biskupów, skoro aż trzech z nich podpisało się na nim... dwukrotnie?!!! I dalej (mając w pamięci presję na dotrzymanie terminu soborowego): czy układ podpisów pod dokumentów nie świadczy czasem o tym, że większość z hierarchów podpisała dokument nie widząc go i nie znając jego treści? Wszak redagowany był po niemiecku, a trudno uwierzyć, by wszyscy hierarchowie tak biegle znali ten język, by uchwycić wszystkie polityczne niuanse listu? I w końcu: dlaczego oficjalna literatura tego tematu z uporem podaje, że polską korespondencję podpisało 34 biskupów, skoro na oficjalnym dokumencie widnieje 36 nazwisk???

 

           Dużo tych niejasności. Jak dla mnie – zbyt dużo. Chciałoby się rzec, że znów poszli nasi w bój bez broni. Naiwność to tylko, czy może coś więcej? Kiedyś na to pytanie z pewnością odpowiemy. Dziś możemy tylko patrzeć na to, jak niemieckie delegacje składają kwiaty pod pomnikiem abp. Kominka i łamaną polszczyzną, z wielką satysfakcją odczytują umieszczone u jego stóp słowa: „PRZEBACZAMY I PROSIMY O PRZEBACZENIE”.

 

KOMENTARZE

  • Biskupi niemieccy (...)nawet słowem nie zająknęli się o nowych granicach zręcznie wyrażając nadzieję, że nieszczęsne skutki woj
    Tutaj sobie biskupi dwóch różnych państw układaja listy a są tacy, którzy będą bezczelnie dowodzić, że KRK ZAWSZE I WIERNIE popierał i popiera Polska Rację Stanu.
    Może tym matołom, agentom, zagubionym, oczadziałym, niekumatym, nierozgarniętym (*) łuski z oczu opadną.

    (*) niepotrzebne skreślić (albo dopisać).
  • @SpiritoLibero 17:48:17
    Podkreślam, że komentowany tekst napisał klerykał.
  • @Krzysztof Zagozda 17:51:33
    Nie musi sie pan tak asekurować :)

    Nawet wielu duchownych widzi doskonale pewne sprawy, zwłaszcza te po SV II.
    Kościół w sprawach politycznych należy traktować tak jak inne podmioty.
    I nie mieszać do tego Ewangelii.
  • @SpiritoLibero 18:01:24
    Ale Ewangelię do polityki już tak, nieprawdaż? :))
  • @Eugeniusz Sendecki 18:11:50
    Toć właśnie ja drążę parę ciekawych tematów właśnie z myślą o dobru Kościoła!
  • A MYŚLI NASZE BIEGNĄ DO UMIŁOWANEJ SIOSTRY NASZEJ I MATECZKI O PSEUDONIMIE "CIRC" VEL "CIRCONSTANCE"... ALIAS "KATOGORIA", CZYLI
    Która zapewne już się naszykowuje do jakiejś kolejnej niepotrzebnej szarży w obronie Kościoła Świętego, Matki Naszej... hehehe!
    [oczyma wyobraźni widzi ją w szyszaku, z kopią i muszkietem, tęgą dosiadającą kobyłę!]
    Już ona nam da, żeśmy się pomyśleć ośmielili wątpiąco, czy aby nasi umiłowani hierarchowie czasem się aby nie mylą w swoich strategiach! Już ona nas wybatoży cierpkim słowem, od sowietów zaczynając i na psach niewiernych kończąc!
  • ------ coś mi się wydaje,że mamy JUŻ ! za krótkie rączki
    http://www.gdynia.piusx.org.pl/index.php/tradycja-i-bractwo/2-tradycja/545-papie-jan-pawe-ii-a-judaizm
  • @
    "Kościół w sprawach politycznych należy traktować tak jak inne podmioty."

    Oto najnowsze oświadczenie Watykanu w wiadomej sprawie:
    "Arcybiskup Józef Wesołowski, były nuncjusz na Dominikanie odwołany przez papieża Franciszka po oskarżeniach o pedofilię, jako obywatel Watykanu podlega jego wymiarowi sprawiedliwości - oświadczył rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi."

    Co do tamtej sprawy, Jeżeli ktoś znał ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego na pewno przyzna mi racje iż jeżeli przyszła by zgroza wybierać pomiędzy Polską a Watykanem, idąc do Częstochowy na bosaka z łzami w oczach i modlitwą o przebaczenie wybrał by Polskę!

    Pomijając już fakt ze nie była to sprawa kościoła, Biskupi działali tylko w dobrej wierze gdyż byli Polakami i chcieli dobra dla kraju. Jednak Szwaby
    jak zawsze odwdzięczyli się perfidią i przebiegłością za nasze dobre serce.

    (Czy wiecie ze gdyby chciano postawić el. atomowa na Bugu w Gąsiorowie jak planowano Zuzela i cała pamięć z dzieciństwa ks.Wyszyńskiego mogła by przestać istnieć? Za blisko do elektrowni).
  • @Krzysztof Zagozda 18:03:49
    "Ale Ewangelię do polityki już tak, nieprawdaż? :))"

    No jasne! Ewangelia powinna być punktem odniesienia i podstawą WSZELKICH działań.
  • @Stara Baba 18:28:38
    Nie wątpię, że ze strony naszych biskupów było max dobrej woli i dbałość o polskie interesy.
    Ale ich niemieccy koledzy mieli inne zdanie i też dbali o interesy swego kraju.
    I to jest właśnie jaskrawy przykład, że Kośció jako instytucja nie może byc postrzegany jako gwarant polskich interesów. Ani żadnego innego kraju. Kosciół to kościół.
  • @Eugeniusz Sendecki 18:14:41
    Zapomniał Pan, Panie doktorze Sendecki o jeszcze jednej "siostrze naszej i mateczce".
    Tamta jest chyba jeszcze groźniejsza.
    Cyrkówka co najwyżej sobie nieobyczajnie warknie w szewskim stylu ale tamta... Dziurę w brzuchu wyboruje :(
  • @SpiritoLibero 18:45:18
    Kościół nigdy nie będzie gwarantem idei politycznych. Takie założenie jest z gruntu antykościelne.

    Co do tematu: jeżeli założymy pełną naiwność polskich biskupów w 1965 r. (czyli wykluczymy zależność choćby jednego z nich od czynników pozakościelnych), to raczej za pewnik musimy przyjąć, że po drugiej stronie bezwiednie mieli za "partnera" ludzi z niemieckich służb.
  • @SpiritoLibero 18:45:18
    Problem polega na tym ze nigdy w historii takim gwarantem dla nas nie był.
    (Oprócz w bardzo dawnych czasach Mazowsza)
    Są jednak ludzie chcący to zmienić i pisać inną historie. Przykładem jest
    Rzeczpospolita która była ostoją wolności religijnej. Jednak wciska się
    ludziom kit ze była katolicka na zasadzie jednolitej. Bzdura. Dla tego
    Rzeczpospolita była wielka gdyż religijnie była "wolna". Gdy chciano ją religijnie jednolicie stłamsić przestała odgrywać role sobie przeznaczoną.

    Oczywiście nie mówimy tu o wierze lecz instytucji kościelnej.
  • @Krzysztof Zagozda 18:50:34
    Niekoniecznie.
    Kierowali sie prawdopodobnie, tak jak nasi biskupi, dobrze pojętym, własnym interesem.

    Redakcja tego dokumentu razem z Niemcami faktycznie budzi jednak poważne watpliwości. Ale to juz sprawy służb a nie polityki Watykanu.
    Ta jest zawsze podporządkowana interesom Kościoła. A, że czasami jest zbieżna z racjami pojedynczego państwa ? Przypadek.
  • @Stara Baba 19:01:36
    Gwarancja to złe słowo w odniesieniu do Kościoła. Zresztą o jakąkolwiek gwarancję w świecie brutalnej polityki niezmiernie trudno.
  • @Krzysztof Zagozda 18:50:34
    To jest najbardziej prawdopodobny scenariusz.
  • @Stara Baba 19:01:36
    Powiedz to Rebeliantce & Co.
    Będe stał w bezpiecznej odległości i sie przyglądał :D)))
  • @Krzysztof Zagozda 19:05:37
    ...ale w dawnych czasach właściwe!
  • @SpiritoLibero 19:07:29
    Ja już raz psem zostałem. :-) Nie... dziękuje!
  • @Stara Baba 19:10:17
    I ta "psiowatość' jeszcze ci nie przeszła ? :))

    Ale po prawdzie to nie R. wymysliła tylko cyrkówka.
  • @SpiritoLibero 19:13:37
    Właśnie wtedy zostałem chwilowo zarażony i zacząłem niepotrzebnie warczeć! :-)
  • @Stara Baba 19:21:15
    Skoro potrafisz warczeć to z pewnością możesz też pomachać ogonem :D))))
  • @Krzysztof Zagozda 18:50:34
    to jest poszukiwanie dziury w całym. pan nie rozumie chrześcijaństwa,do którego istoty należy przebaczenie, miłość nieprzyjaciół. każdy katolik codziennie powtarza: ''i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom'' . to był ze strony polskich biskupów akt heroicznego wyznania wiary przez który otwarli nasz naród na chrześcijańskie przezwyciężenie dziejowej tragedii. to jest właśnie nasza wielkość. co by nie miało miejsca w historii, chrześcijanie niemieccy są naszymi braćmi w obliczu Boga. nazizm był antychrześcijańską, masońską ideologią. zwykli niemcy mieszkali na naszych ziemiach zachodnich setki lat i uważali je za swoje strony ojczyste, tak jak my wilno, nowogródczyznę, wołyń. taka sama sytuacja. niemieckie prześladowanie polskości było dziełem głównie protestanckich prus. kultura bizantyńska przeciw łacińskiej i protestantyzm przeciw katolicyzmowi
  • Czy ktoś uwierzy, że
    przez ostatnie 1000 lat, musieliśmy ciągle walczyć z Niemcami o być, albo nie być. Kto uwierzy po tylu latach i takich latach w nawet najszczersze intencje strony zza Odry? Ja nie wierzę. Być może Biskupi mieli nadzieję, być może się łudzili, jednak odpowiedź ze strony Niemiec nie pozostawia żadnych złudzeń, zarówno wczoraj jak i dziś.

    "Póki świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem".
    Pozdrawiam.
  • @Autor
    Biskupi polscy w tym liście Polskie Ziemie Odzyskane nazwali - "ziemiami poczdamskimi" - to skandal !!!
  • @Bibrus 19:39:05
    ... i na tym trzeba poprzestać. Malować slupy graniczne aby Szwaby
    nie zapomnieli gdzie się znajdują i w końcu zapomnieć ze jakieś
    granice są nierozstrzygnięte. Po pierwsze one oficjalnie są uzgodnione
    a po drugie żadna granica nie jest na stale dla tego trzeba jej strzec!
    Jak na razie to "przewracamy" wszystkie graniczne słupki, nawet brytyjskie.
  • @Bibrus 19:39:05
    to nie jest prawda. owszem, żywioł germański jest bardzo ekspansywny. skandynawia to germanie, frankowie to germanie, holendrzy to germanie i nawet anglosasi to germanie. ale największe problemy zafundowaliśmy sobie sami raz przez sprowadzenie krzyżaków, a drugi raz przez shołdowanie prus, zamiast ich aneksji, co byłoby wtedy łatwe - zygmunt stary zdecydował się na hołd powodowany nepotyzmem. a trzeba też umieć zobaczyć, że powstanie styczniowe było katalizatorem zjednoczenia niemiec.
  • @oleg 19:59:44
    towarzyszu oleg, co ma piernik do wiatraka? chrzścijaństwo nie jest po to, żeby dawać przykrywkę ekspansji państwowej. pomyliło wam się towarzyszu z waszym prawosławiem, które służy carowi
  • @nobody44 19:54:38
    Mam rozumieć, że po krwawej historii ostatnich 1000-lat, nagle Niemcy zmienili zdanie? To absurd. Nawet statystycznie się to nie trzyma kupy. To naród do bólu konsekwentny w działaniach, bez względu na koszty. Historia, jako najlepsza nauczycielka życia, nie popiera Twoich sądów.Pozdrawiam.
  • ------------MEMENTO
    http://bialczynski.wordpress.com/tag/caryca-katarzyna/
  • @Bibrus 20:09:52
    nie było tysiąca lat. i mieszko i chrobry walczyli z niemcami, ale byli też niemieckimi sojusznikami. w pewnym okresie chrobry był nawet bardziej w niemczech popularny niż cesarz henryk. niemcy mają dwa oblicz. jedno reprezentują np. ottonowie z ich uniwersalnym cesarstwem, w którym chrobry stoi na czele sławiańszczyzny, a drugie to są ich pograniczi watażkowie. gdybyśmy nie popadli w rozdrobnienie dzielnicowe, niemcy nie posunęliby się poza odrę. naszym największym błędem było sprowadzenie krzyżaków. to nasza wina nie niemców, że dopuściliśmy do powstania prus. a geopolityczną racją stanu prus było zniszczenie polski. sami to sobie zafundowaliśmy. nie jest winą lisa, że się go wpuszcza do kurnika. poza prusami i naszym rozdrobnieniem dzielnicowym nie ma żadnych przyczyn rzekomej niemieckiej straszności i jakiegoś determinizmu drang nach osten. przecież i maleńka litwa podbiła milion kilometrów kwadratowych ziem ruskich, kisdy ruś była w kryzysie. czy ktoś ma do niej o to pretensje?
  • @ninanonimowa 20:18:02
    to jest ZNAKOMITE. faktycznie o to chodzi. ale jak nazwać jednym słowem te wszystkie zabiegi, to całe ogłupienie, zdeprawowanie, zniszczenie ducha? to się nazywa zruszczenie, Panin. oni nas zawsze chcieli zruszczyć, przerobić na plemię słowiańskie i przyłączyć. ale my jesteśmy pańska polska , bo mamy najlepiej rozwiniętą kulturę łacińską - personalistyczną. my rozumiemy godność ,honor, wolność. krulewski szczep piastowy. polska od zenitu doskonałości dziejów, spięta tęczą zachwytu. polska przemienionych kołodziejów.
  • @oleg 19:59:44
    "Po prostu niebacznie się odkryli."

    Niewątpliwie.
    Po raz enty zresztą...
  • @ninanonimowa 20:18:02
    a swoją drogą ładna suka, na tym obrazie
  • @
    Tak jest, proszę polecać tę stronę!

    http://werwolfcompl.blogspot.com/    5*
  • @SpiritoLibero 20:36:24
    biedaczki jesteście. nie wierzycie w siebie, nie rozumiecie wielkości swojej kultury, swojego narodu. czy to liche pochodzenie, czy brak wykształcenia, czy zruszczenie... ja pomiędzy niemcami, anglikami, ukraińcami jednakowo czuję swoją pańskość. i żdnego respektu.
  • @Maciej Piotr Synak 20:37:21
    i właśnie to jest wielkość naszych biskupów. przebaczenie niemców rozbraja. bo niewątpliwie czeka nas przeprawa z nimi. a przebaczenie rozbraja agresora. miecz wypada z ręki. bo dusza jest w głębi chrzescijańska
  • @SpiritoLibero 18:45:18
    A może chodziło o to, że my Polacy mamy wdrukowane idiotyczne hasło "za waszą i naszą wolność" niezależnie czy ktoś ubiera się w garnitur, sutannę czy stringi. Gebels ma natomiast wdrukowane "Niemcy ponad wszystko", niezależnie czy nosi garnitur, sutannę czy stringi
    pozdrawiam
  • @ratus 20:52:26
    Trafne :)
  • @ratus 20:52:26
    nie należy utożsamiać niemiec z hitleryzmem - masońską ideologią, która wygląda raczej na podpuszczenie upokorzonych niemców. poza tym oni byli przez swoją historię trochę skrzywieni. do zjednoczenia niemiec doszło przez wojny. i dlatego łatwiej było ich podpuścić do kolejnej agresji. ale z jednej strony ruscy ich z tego skutecznie wyleczyli, a z drugiej strony świat się zmienił. teoria mitteleuropy już straciła na znaczeniu, bo świat się zmniejszył. i teraz relatywną mitteleuropą jest cały świat. z całego świata mogą czerpać surowce i całemu światu sprzedawać produkty. my nie jesteśmy jakimś ich szczególnym rynkiem. musimy tylko porządnie się rządzić i pilnować swego i nic nam nie zrobią
  • @Krzysztof Zagozda 19:05:37
    jeszcze jedna sprawa. na tym właśnie polega różnica między nami , a żydami, że my staramy się przebaczać, a oni nie przebarzą nigdy i do końca świata będą handlowali swoim holokaustem i szantażowali wszystkich dookoła. tu jest też wyższość i chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej
  • @nobody44 21:12:12
    ---Szanowny Panie !
    z poziomami różnymi -jestem za Pan/Brat już od urodzenia :)) poziomy z czasem się pionowały i odwrotnie --ROZRÓŻNIAM ! CZŁOWIEKA i człowieka -NAPOMPOWANY PION i POZIOM -w życiu poznałam ludzi o ,których w książkach piszą - i bezimiennych WIELKICH o których NIKT / NIGDY nic nie napisze -

    ------ Nazywam Pana Szydłowskiego nowym Kopernikiem -mówi Pan POWAGA ? bardzo proszę ! --SŁOWO paranoika ! przeciw słowu ZRÓWNOWAŻONEGO kogo ??

    ----KIM MY ! POLACY jesteśmy !!? b.proszę nie mówić mi ,że jesteśmy chrześcijanami , którzy to w 966r zeszli z drzew

    -----------------PROSZĘ o historię Polski z przed ! 966 r
  • @ninanonimowa 21:29:59
    --------- OK :)) aluzju paniała -i to już jest koniec -NAS !
    ---------------tylko prawda nas wyzwoli ----------------
  • @ninanonimowa 21:29:59
    chodzi mi tylko o to, że nie można posiłkować się gościem, który w każdym zdaniu cygani. oczywiście można, ale w sens bedzie taki jak w nowym yorku. stał gość na rogu 5 alei i gwałtownie i zamaszyście wymachiwał rękami. na to podszedł policjant i spytał go co on właściwie robi. ten odpowiedział, że odstrasza żyrafy. a policjant wykrzyknął: pani, nigdy nie mieliśmy tutaj żyraf! na to gość machający rękami: ''a widzi pan? robię dobrą robotę''. ale na portalu , gdzie wymieniamy się poglądami nie ma sensu ustawiać gościa machającego rękami, żeby odstraszyć żyrafy. ten gość ma taką ekspresję. żadnej wiedzy. i ma satysfakcję, że jest takim oryginalnym badaczem. on po prostu nie ma nic do rzeczy. tysiące historyków badających żródła ma odwrotne zdanie do odstraszacza żyraf. i tysiące archeologów. gdyby historycy marksistowscy znależli chociaż cień uprawdopodobniający odstraszanie żyraf, z pewnością już dawno rozjechaliby kk w pl. czy historycy marksistowscy i sowieccy też są sługusami watykanu?
  • @nobody44 21:04:00
    Zbyt wielu znam gebelsów, by o nich mówić pozytywnie.

    A teraz bajka:
    Pewnego razu bóbr chciał się przeprawić na drugi brzeg rzeki. Podszedł do niego skorpion i prosi:
    - też potrzebuję się dostać na drugi brzeg. Weź mnie na grzbiet.
    Bóbr na to:
    - nie ma głupich; ukąsisz mnie i zginę.
    - ale byłoby to bez sensu - odpowiada skorpion - w takim przypadku obaj utoniemy.
    Bóbr uznał to za logiczne i wziął skorpiona na grzbiet. Gdy byli w połowie rzeki skorpion ukąsił bobra.
    - co ty narobiłeś - mówi bóbr - teraz już po nas.
    - przykro mi - na to skorpion - ale taką już mam naturę.

    To tak w skrócie na temat gebelsów.
    pozdrawiam
  • @ratus 21:48:20
    Czy "bobrowatość" jest obciążeniem genetycznym? Mam nadzieję, że nie :))
  • @Krzysztof Zagozda 21:51:33
    Bobrowatość jet skutkiem niewiedzy na temat natury skorpionów.
    pozdrawiam
  • @ratus 21:48:20
    tylko że nie bardzo taki determinizm naturalny zgzdza się z rzeczywistością. na zachodzie mamy po tysiącu lat 100% naszych ziem. na wschodzie nie mamy 80% naszych ziem. nie mamy nawet grodów czerwieńskich, poza przemyślem, choć grody czerwieńskie zawsze były nasze. od samego początku. no to kto jest większym zaborcą? agresywne niemcy, czy miłująca pokój rosja? a jak dalej nie będziemy rozumieć swojej historii, to staniemy się częścią zbir-u. no to kto jest tym skorpionem? tylko zapomnij o ideologiach i popatrz na mapę? czy mamy być tak zoperowani, że nawet jak popatrzymy na mapę , powiemy że białe jest czarne a czarne jest białe? no kto jest tym skorpionem?
  • @nobody44 22:00:24
    Pierwszym zadaniem jest skuteczna obrona tego, co posiadamy. Na tę chwilę mamy co robić!
  • @nobody44 20:35:42
    " to się nazywa zruszczenie, Panin. oni nas zawsze chcieli zruszczyć, przerobić na plemię słowiańskie i przyłączyć. ale my jesteśmy pańska polska , bo mamy najlepiej rozwiniętą kulturę łacińską - personalistyczną. my rozumiemy godność ,honor, wolność. //

    Po prostu masz rację ...
  • @nobody44 22:00:24
    Gdzie kończyles kursy z manipulacji ?

    To jakaś nędzna firma była.
  • @Krzysztof Zagozda 22:02:25
    tu się zgadzam.
  • @nobody44 22:00:24
    No właśnie; spójrz na mapę.
    Na mapę Unii Europejskiej. A później nałóż ją na mapę podbojów Hitlera wraz z sojusznikami z 1940 r.
    I wszystko jasne.
    pozdrawiam
  • @SpiritoLibero 22:03:19
    czujesz się zmanipulowany? to dobrze. ale nie przeze mnie. pobierałem nauki w najlepszej szkole. MÓSIMY PRZESTAĆ MYŚLEĆ KLISZAMI. świat jest inny niż za czasów piłsudskiego i dmowskiego. uwierzmy w siebie! mamy z czego być dumni. zerwijmy z fatelizmem i poczuciem niższości, z tym turańskim wtrętem, że musimy się z ruskimi złączyć do kupy, bo strach. dosyć my jesteśmy szlachtą. i jeszcze rosja będzie wdzięczna, jeżeli zechcemy ją łaskawie przyłączyć
  • @Eugeniusz Sendecki 18:14:41
    Jeśli jesteś katolikiem jak nim się mienisz, to wiesz co jest istotą naszej wiary- właśnie przebaczenie.

    Notka wbrew intencjom autora ma ważkie zakończenie świadczące, że misja choć teraz niezrozumiana zostanie złotymi zgłoskami zapisana w historii na nasz plus.

    ''Dziś możemy tylko patrzeć na to, jak niemieckie delegacje składają kwiaty pod pomnikiem abp. Kominka i łamaną polszczyzną, z wielką satysfakcją odczytują umieszczone u jego stóp słowa: „PRZEBACZAMY I PROSIMY O PRZEBACZENIE”.''

    Czy nie każdy z nas odchodzi za każdym razem z tą ''satysfakcją'' a raczej ulgą od konfesjonału?

    To jest kompletnie nieistotne jak zachowali się Niemcy. My zachowaliśmy się jak należy, jak wiele razy wcześniej.
  • ---------------------GNOJĄ NAS ---- a wy o czym ??
    https://www.google.pl/search?q=miko%C5%82aj+rey+o+Polsce&client=firefox-a&hs=y5R&rls=org.mozilla:pl:official&channel=fflb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=47LRUpCAJ4fp4gSg3YCACw&ved=0CEgQsAQ&biw=1280&bih=554
  • @nobody44 22:00:24
    " no kto jest tym skorpionem"
    Tutaj o sojuszników, to raczej trudno będzię :)))
    pozdrawiam
  • @Katogoria 22:14:18
    Zgadzam się
  • @ratus 22:05:21
    człowieku, ten cwany żyd hitler już dawno jest starym nieboszczykiem. dlaczego europa miałaby nie wskrzesić cesarstwa rzymskiego? unia europejska jest wynaturzeniem. ale przeminie. wrogośc wszystkich do wszystkich nic nie da oprócz wojen. tylko jakaś forma chrześcijąńskiego uniwersalizmu ma sens. i kosmopolityzm i nacjonalizm do niczego nie doprowadzą. to są twory masońskie
  • @nobody44 22:19:49
    Nie złapałeś?
    To co Hitler zdobył czołgami, to dziś gebelsy powtórzyli eurosami i dyplomacją.
    pozdrawiam
  • @SpiritoLibero 22:03:19
    życie nie jest proste i nie będzie, ale nie możemy wiecznie zaciskać po sowiecku zęby na tych złych germańców. skończmy już z tą sowiecką zajadłością, która jeżeli komuś służy to tylko rosji. a ta nie ma żadntych skrupułów i wspólpracuje sobie z niemcami w najlepsze. nas napuszcza na niemców a niemców na nas. bądżmy sobą
  • @nobody44 22:12:09
    Ale się uśmiałem!!!

    "i jeszcze rosja będzie wdzięczna, jeżeli zechcemy ją łaskawie przyłączyć"

    Przychodzi baba do lekarza z żabą na głowie.
    Lekarz pyta - co pani dolega?
    A żaba na to - coś mi się do dupy przykleiło.
    Tak widzę przyłączenie Rosji do Polski.
    pozdrawiam
  • @ratus 22:26:00
    człowieku! czy jakiś francuz holender belg, czy ktokolwiek przestał być sobą? masz pretensję do garbatego , że ma proste dzieci? i bardzo dobrze, że niemcy handlują z korzyścią dla siebie. każdy by tak chciał. nas nikt nie morduje, żeby kupować niemieckie wyroby. czy istnieje przymus kupowania mercedesów , simensów, boschów? to jest zsowietyzowana świadomość, że trzeba zakazać. nie trzeba. trzeba zrobić rzeczy lepsze. nawet nie lepsze tylko zbliżone. gdybyśmy chcieli, w ciągu 3 miesięcy zlikwidowalibyśmy bezrobocie. wystarczy kupować swoje produkty? dlaczego tego nie robimy?
  • @ratus 22:29:11
    rosję rozdepczą chińczycy. i zaręczam ci, że jej resztka będzie pragnęła znależć sie w naszym państwie
  • @nobody44 22:33:26
    No nikt nie morduje, to fakt.
    Ale jakbym się uparł i chciał kupić polski samochód to co? Polonez, żuk, maluch? Może jakiś polski sprzęt RTV mi polecisz?

    A w mojej branży (budowlanka) porządne budowy prowadzą Niemcy, Austriacy, Francuzi i Szwedzi. Używając swoich rodzimych produktów, bo polskich nie ma.
    Polskie są tylko woda, piasek i harówa.
    pozdrawiam
  • @ninanonimowa 22:43:35
    to tylko dowodzi naszej głupoty. wina jest po naszej stronie. co zrbili polacy w poznańskiem pod zaborem? wygrali z niemcami gospodarczo, mimo ich ogromnej przewagi a na koniec zrobili udane powstanie. róbmy coś. anie reagujmy po wschodniosłowiańsku na zasadzie ''zesrała się bieda i płacze''. być może zabierze nam to dużo czasu, bo nie mamy elit straconych w czasie wojny. każdy musi sobie wymyśleć co zrobi. niech przeznaczy dla dobra wspólnego 2-3 godziny tygodniowo. tworzy się ''archipelag polskości''. i to jest wartościowa tradycja endecka - takie działania
  • @ratus 22:51:36
    ale to są właśnie skutki sowieckiej okupacji i deprawacji przez 50 lat. dobrze trafiłeś w naszych rosyjskich braci, oni stworzyli swoje sztuczne pseudoelity które rządzą do dziś w postaci bezpieki. to właśnie oni doprowadzili nas pod okupacją do takiej bezradności i zdeprawowania i właśnie tego postsowieckiego czerepu nie możemy zrzucić, bo nie rozumiemy swojej sytuacji. rosja nas niszczy do dziś , nawet w unii . to jest właśnie rezultat rosyjskiej przyjażni, a my jek ten pies wdrożony do obroży, gotów kąsać rękę, która go chce uwolnić. to właśnie daje bliskość rosji. i szczekamy w odwrotnym kierunku. z niemcami można stracić życie, a z rosją duszę i popaść w głupotę i upodlenie
  • Do komentujących
    Wszystkim, którzy zarzucają mi brak zrozumienia dla chrześcijańskiego posłannictwa listu polskich biskupów zalecam uważne przeczytanie tego dokumentu, a następnie ponowną lekturę (ze zrozumieniem) mojego tekstu.

    Usuwać będę wszystkie komentarza atakujące świętą wiarę katolicką, a także instytucję Kościół katolickiego w Polsce.
  • @Krzysztof Zagozda 23:12:37
    trudno ocenić dzisiaj publicystycznie te wszystkie sprawy wokół listu biskupów. ale samo przesłanie ''przebaczamy i prosimy o przebaczenie'' po tak ogromnej tragedii jest wielką lekcją chrześcijaństwa dla europy. na miarę tysiąclecia chrztu. sytuuje nasz naród i nasz kościół w samym sercu mistycznego ciała chrystusa, a małostkowoś ze strony niemieckiej tym bardziej ten fakt uwypukla. to nam było dane przez ten list określić istotę cywilizacji i wiary
  • @nobody44 23:01:43
    I w tym miejscu wypada odnieść się do dyskusji, którą prowadziliśmy na blogu p. Poręby. Otóż to co eufemistycznie nazywałeś "popełnianiem błędów" (a co ja wprost nazywam kurewstwem) jak najbardziej było skutkiem sowieckiej okupacji i tworzenia przez nich zastępczych elit. A że sowiet to tępak, a sługa musi być głupszy od pana - na zastępcze elity nadawali się jedynie osobnicy głupi lub skurwiali.
    Gdy zaś sowieci osierocili swoich wychowanków, ci musieli na gwałt znaleźć nowego pana. Stąd dziki pęd ku jedynemu dostępnemu panu ,czyli UE. Na pewno pamiętasz porąbaną retorykę, którą dało się omamić tylu Polaków - że UE coś da. No i dała - możliwość dorabiania gebelsów.
    pozdrawiam
  • @ratus 23:36:25
    ----- ZNAKOMITA PUENTA - podpisuję się !!
  • @ratus 23:36:25
    ale poręba do tych jaczarów nie należał. on wierzył w pewną formę ideologii endeckiej i chciał rzeczywiście zrobić jakieś dobro. ''lawina bieg od tego zmienia po jakich toczy się kamieniach''. i rzeczywiście stworzył dobro. no przecież nie zrobił majątku. najlepiej obejrzyj hubala, polonię restitutę. to jest wspaniała narodowa sztuka. on wpisał się w dozwoloną antygermańskość zrobił bardzo dobre filmy. gdyby każdy człowiek uwikłany w komunę zrobił coś takiego, bylibyśmy dziś w innym miejscu.
  • @ninanonimowa 23:51:37
    owszem, możesz szukać takich opowieści. polecam oskara kolberga, niemca z pochodzenia, który zbierał wśród ludu naszego taki folklor i miał wielkie zasługi dla naszej kultury, jak wielu niemców zakochanych w polskości.ale widzisz, to jest tak, jak z mitologią grecką. 2 i pół tysiąca lat temu przezwyciężyła ją filozofia - od tego czasu zaczął się rozwój wielkiej cywilizacji
  • @nobody44 23:47:25
    Ja p. Poręby nie oceniam. Nie znam człowieka, nie znam jego twórczości i nie czuję potrzeby jej poznawania. Jestem wnukiem Powstańców Warszawskich i znam pewne wycinki historii z pierwszej ręki, więc czerpanie wiedzy z filmów o scenariuszach biorących pod uwagę cenzorów z Mysiej jakoś mnie nie kręci.
    pozdrawiam
  • @ratus 23:57:32
    rozumię cię i szanuję
  • @ratus 23:57:32
    CHWAŁA BOHATEROM
  • @ratus 22:51:36
    a dlaczego nie ma polskich produktów..a dlaczego piasek, woda i harówa ..bo szwaby już dawno wyssali Polaków...jak wkleiłem posta to żeś się nie zgłosił, siedziałeś cichutko ..."budowlańcu" , trzęsłeś gaciami żeby dodać coś od siebie...pewnie współpracujesz niewolniku ze szwabem, a ten ma cię na smyczy ...zgadłem??? tfu!


    http://trybeus.neon24.pl/post/99586,jak-zniszczono-polskie-cegielnie-na-przykladzie-cegielni-biegonice

    ..widzisz jaki jesteś niemiecko-austriacko-francusko-szwedzki wazeliniarz :)))))))))
  • @nobody44 00:01:19
    I wzajemnie.
    Poza tym cieszę się, że można w końcu na NE z kimś kulturalnie podyskutować
    pozdrawiam
  • ---------------- dusza jest ! NIE SPRZEDAJNA -mamy wbór
    http://www.youtube.com/watch?v=kjEFWBvZ_DQ
    http://www.youtube.com/watch?v=TxQeeadYTlU
  • @ratus 00:08:39
    ja też znam co nieco z pierwszej ręki. jeden mój dziadek był w ak, a drugi służył we wrześniu 39 w 8 pułku ułanów ks. poniatowskiego, w którym oficerowie pochodzili z naszej arystokracji. mój dziadek nie był oficerem.
  • @trybeus 00:06:44
    Cicho siedziałem, bo ja - widzisz - nieśmiały jestem...
    A poza tym dobry wazeliniarz musi być zawsze czujny i trzymać się blisko obiektu wazelinowania. :-)))) Tak że rozumiesz - brak czasu. :-))
    pozdrawiam
  • @ninanonimowa 00:14:10
    http://www.youtube.com/watch?v=PslPba9qGnw
  • @ninanonimowa 00:14:10
    ten film słowiański bardzo fajny. ale widać tam duże wpływy mitologii wikinów. i w symbolice i w grafice. wikingowie pozakładali księstwa ruskie. ipociesz się - ich było przynajmniej 5 razy więcej niż nas, a jednak my się wikingom nie daliśmy ujarzmić. i to jest sprzed niewoli mongolskiej, która ruś strasznie zdegenerowała i upodliła, co pozostawiło trwałe ślady. ale jeszcze w XVII wieku była szansa, że powstanie jedno państwo słowiańskie.
  • @ratus 00:16:38
    ...dlatego nie pierdol, że u Polaków jest tylko piasek, woda i harówa i to tylko dzięki sobie samym...jak kto jest niewolnikiem systemowym, to tylko spuści głowe i będzie zapierdalał u szwaba i będzie mu czyścił zadki i je całował, jako chlebodawcę...ja wiem, że ci "chlebodawcy" wcześniej ukradli chleb Polakom...ale oczywiście za przyzwoleniem wazeliniarzy w polskich urzędach...koło sie zamyka ...ilu sqrwysynów nasza polska ziemia nosi nie sposób ogarnąć...wazelinuj dalej...co się nie udało niemcom w 39..teraz odbijają z nawiązką, ekonomicznie i za nasza zgodą...bez działań wojennych...tfu!
  • @nobody44 00:29:01
    ..hej , jesteś tu całkiem nowy, czy ki kiego...na tym portalu jest forsowane słowiaństwo pogańskie z wyrugowaniem polskiej 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej..więc określ się, czyś katolik, czy słowianin z elementami wiary w Sworożyca ??
    ...bo na początku tej dyskusji całkiem do rzeczy komentowałeś...pozdrawiam niepoprawnie
  • @trybeus 00:29:16
    - złodzieje Twojej wolności - trybie - od trybów -kół zębatych rozumiem-
    http://www.youtube.com/watch?v=ZGMT37NcROc
  • @ninanonimowa 00:14:10
    oglądam te filmy i uświadomiłem sobie, że takie tęsknoty jak twoja wynikają z tego, że nasi rosyjscy bracia tak nam ułożyli edukację, żeby nas wykorzenić. przed wojną nikt nie czuł się tak wyobcowany. tak nas uczą historii żeby powstało przekonanie, że wszystko było złe. dziś do tego dochodzą te wszystkie idiotyzmy z zachodu.
  • @trybeus 00:36:08
    a może mam się przenieść na portal z kultem cargo?
  • @ninanonimowa 00:37:16
    ...mazowiecki już się tłumaczy dlaczego przepraszał, ja nie będe sędzią w tych sprawach...ważne , że ONI juz odchodzą i zdają zeznania w swojej sprawie przed Bogiem...jakie to sprawiedliwe, Geremek, potem Mazowiecki, wcześniej Kuroń...czas na Urbana...wszyscy sprawiedliwie będą leżeć jak szprotki w w swoich puszkach...śmierć jednak sprawiedliwa :))dotyka i goja i żyda...nadzy stają przed Panem...to jest przepiękne...pozdrawiam niepoprawnie
  • @trybeus 00:36:08
    ".na tym portalu jest forsowane słowiaństwo pogańskie z wyrugowaniem polskiej 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej.."

    Pozwolę sobie nieśmiało nie zgodzić się z tobą. Wirnopoddańczego poddania obcemu państwu (CdV) proszę nie mylić z chrześcijaństwem.
    Jesteś goopszy niż ustawa przewiduje. Wracaj lepiej macać kury.
  • @trybeus 00:29:16
    Upiłeś się, czy co?
    A jakie ja mam wyjście? Obrazić się na rzeczywistość i oflagować? Pracuje się dla tego, kto zleca I PŁACI. Zachodnie firmy mają kasę, bo mają dostęp do zachodnich źródeł finansowania. Polacy wyprzedali swoje banki i są teraz w czarnej dupie. Polacy sprzedali huty, cementownie, cegielnie itd. Na składach tylko obce produkty.
    Ja do UE nie chciałem. Co więcej - trąbiłem przed traktatem akcesyjnym gdzie tylko mogłem. Ale cóż; stało się.
    Nie chrzań mi, że całuję gebelsów w dupy. To ci, co chcieli do Unii stali w kolejce do całowania.
    pozdrawiam
  • @SpiritoLibero 00:50:20
    ...zgadzać nieśmiało się nie musisz..fakty mówią same za siebie...dobranoc
  • @nobody44 00:45:52
    --nie rozumiecie Polski !! i na Tym polega tragedia NASZEGO NARODU - pogubiły nas zabory !! NADAL JESTEŚMY PLEMIONAMI !!!
    ----------WIELKOPOLSKA
    ---------DOLNY Śląsk
    ---------GÓRNY ŚLĄSK
    ---------MAZOWSZE
    ---------KASZUBI
    ---------MAŁOPOLSKA
    ---------GÓRALE --------dopiszcie resztę !!
    -wszyscy jesteśmy SŁOWIANAMI -tylko mniej lub bardziej -zniemczonymi /zażydzonymi/zruszczonymi

    ---z czym się utożsamiamy ? ! ---ja z KRESAMI /GALICJĄ
  • @trybeus 00:55:38
    Zgadza się, fakty mówią.
    A mi one mówią, że cierpisz na jakąś rzadką chorobę - "piepszenius cotkus za za pomocą młotkus".
    Też cię lubię.
  • @ninanonimowa 01:01:58
    ja cię bardzo lubię za twoją emfazę, o ile jesteś kobietą
  • @ratus 00:52:56
    ...spoko, jeśli robisz u niemca, to się nie wyśmiewaj, że u Polaka tylko woda piasek i harówa, bo to nie Polacy chcieli się wyzuć ze swoich własności..to międzynarodowa klika pejsatych polskojęzycznych szabesgoi to uczyniła...a ty się nie nadymaj, że jestes niezależny i wolny...ja też rozdawałem ulotki przed kościołem odnośnie wejścia Polski do UE...to się śmiali...pieprze ich...ja na razie jeszcze fukcjonuję i nie muszę szwabów kokietować...
  • @ratus 00:52:56
    dopiero teraz zobaczyłem ten twój obrazek o błędach różnych okresów. bardzo fajny. skopiowałem go sobie. no na mnie już pomału czas. jak mówią germańcy: ''gute nacht zusammen''
  • @nobody44 00:47:56
    ...nie przenoś się...właśnie trafiłeś na portal z kultem cargo :))...pozdrawiam niepoprawnie
  • @trybeus 01:26:01
    No.. Najweselszy kurnik w blogosferze.
    Żeby jeszcze pare ponurych kogutów zmądrzało...
  • @trybeus 00:29:16
    opowiem wam jeszcze historyjkę. jak byłem studentem, dawno temu, to zjeżdziłem niemcy stopem wzdłuż i wszerz. razu pewnego poszedłem w złą stronę, zabłądziłem gdzieś .było ciemno . w oddali zobaczyłem światełko. doszedlem tam przez łąki. zapukałem do drzwi i powiedziałem, że zabłądziłem. niemiecka rodzina zaprosiła mnie na kolację. siedzieliśmy wokół stołu i najpierw była modlitwa. po kolacji zaprowadzili mnie do łazienki,żebym się wykąpał po podróży, a póżniej miałem już pościelone łóżko. rano najstarszy syn zawiózł mnie do celu podróży i dał mi jeszcze kilkadziesiąt marek na drogę. czy wy zrobilibyście tak z ukraińcem lub rumunem?. nie musieli mnie wpuszczać. a nawet jak mi chcieli pomóc, mogli mnie od razu zawieżć tam dokąd zmierzałem. a jednak przyjęli mnie do siebie, zaufali mi, gość w dom bóg w dom.
  • @nobody44 01:37:52
    To pewnie byli ci "dobrzy Niemcy".
    Emigranci z NRD :)
  • @SpiritoLibero 01:40:17
    dużo jeżdziłem stopem, ale zawsze starałem się nie wysiadać w nrd-ówku. to było na zachodzie, nie daleko mozeli. z modlitwą przed jedzeniem u niemców nieraz się spotkałem. i byli wobec mnie uczciwi. jak nabrali zaufania, to nawet nie liczyli godzin, sam deklarowałem ile godzin pracowałem. i za to mi płacili. nie wszyscy tacy są, ale są
  • @trybeus 01:23:36
    Chyba mnie nie zrozumiałeś.
    Miałem na myśli, że nie produkujemy już dóbr wysoko przetworzonych, lecz musimy je kupować. Piasek, woda i harówa było w tym znaczeniu, że dostarczamy tylko surowce i pracę, których nie opłaca się przywozić z Zachodu.
    I nie pracuję u gebelsa. Pracuję u siebie. Na dodatek z pokorą; bez nadęcia.
    pozdrawiam
  • Historia lubi powtórki...
    Może w próbach analiz mentalności Niemców warto uwzględnić fakt, że ideę "rasy panów" (odpowiednik "narodu wybranego") zaszczepił im m.in. estoński Żyd Alfred Rosenberg*) a ideologię tę wprowadził w życie Mischling Adolf Hitler przy współpracy Heydricha i m.in. jemu etnicznie podobnych.
    Arystokracja w Niemczech była stosunkowo nieliczna; zdecydowana większość to Einfachleute (dokładnie tłumacząc - ludzie jednozawodowi) czyli ludzie pospolici.
    Byli to sprawni w swych zawodach rzemieślnicy, kupcy, drobni przedsiębiorcy, których wyobraźnia skoncentrowana była głównie na życiu codziennym.
    Efekty przegranej I wojny światowej sprzyjały do zrewoltowania takiego społeczeństwa.

    Podobnych (na jeszcze niższym poziomie) ludzi użyli ziomkowie Rosenberga do obalenia systemu społecznego istniejącego w Rosji do I w. św.. Tu polecam film "Lew Trocki - Tajemnica Światowej Rewolucji".

    Pewne podobieństwo zjawisk społecznych w Niemczech i w Rosji oraz podobne źródła inspiracji zachęcają do próby rozpoznania długofalowych interesów inspiratorów.

    Niemcy i Rosja wyszły z I w. św. osłabione a w latach 1920-1941 dość ściśle ze sobą współpracowały gospodarczo i wojskowo.

    W Polsce w ostatnich 20 latach doszło do spauperyzowania Polaków bez wojny. Początki kolejnego etapu są już widoczne - to stopniowe przejmowanie faktycznej władzy z użyciem kiepskiej jakości atrap...
    --------------------------
    *) Dziennik Ideologa Hitlera - Max Kolonko [ http://tiny.pl/q5qc4 ]
  • @Katogoria 22:14:18 - ZNOWU PRZYPISUJESZ LUDZIOM BRZYDKIE RZECZY. TENDENCYJNIE.
    1)
    Ta twoja uwaga o przebaczeniu, że jest "istotą naszej wiary" w tym kontekście jest dwuznaczna, bo idzie w kierunku zniewolenia Polaków, że rzekomo wszyscy MOGĄ nas bić, mordować, dzieci nasze znieprawiać, okradać nas - a my MUSIMY przebaczać, znaczy milczeć i cierpliwie krzywdy znosić. Otóż - NIE MUSIMY. Owszem - MOŻEMY, ale to nie to samo. Polscy biskupi mieli wtedy również prawo ostentacyjnie pobłogosławić Ludowe Wojsko Polskie szykujące się do wkroczenia do NRF i Belgii u boku Armii Sowieckiej i wyzwolenia tych krajów spod niewoli WASP-owskiej. Mieli też prawo milczeć. Wybrali zachowanie polityczne i duchowe takie jakie wybrali i wszyscy tego ponosimy konsekwencje.
    2)
    Ten Twój zwrot o tekście Zagozdy, że coś w nim zaistniało rzekomo "wbrew intencjom autora" świadczy o Tobie, że przypisujesz sobie wiedzę na temat intencji ludzi. Mylisz się. Nie masz takiej wiedzy. Powinnaś napisać "prawdopodobnie wbrew intencjom autora" i było by lepiej. Bez niepotrzebnej pychy.
    3)
    Twoje słowa o tym że kompletnie jest nieistotne jak zachowali się Niemcy - są nieuczciwe i trącą niewiedzą o prawdzie historycznej. Otóż niemieccy chrześcijanie owszem, zachowali się wobec Polaków przyzwoicie, okazali nam współczucie i pomagali nam materialnie. Mój pierwszy fartuch lekarski na studiach - pochodził z darów z Niemiec właśnie. Miał na kołnierzyku napis "Dr Gronde". Ja go do końca życia będę pamiętał. Przyzwoicie się w nim prezentowałem. Miał pomysłowe otwory po bokach, dzięki którym nie musiałem podwijać fartucha jak sięgałem do kieszenie spodni.
    4)
    Natomiast duża część społeczeństwa niemieckiego była tak obciążona okupacjami sowiecką i WASP-owską, że nie miała ochoty dobrze myśleć o kimkolwiek, szczególnie o Polskich katolikach. W zgiełku medialnym list polskiego episkopatu nawet do nich nie dotarł.
    5)
    Jest jeszcze i inna sprawa - że chrześcijanie niemieccy w Niemczech zarówno podczas rządów Hitlera i wojny, jak i późnej, i dzisiaj - podczas obydwu okupacji (sowieckiej i WASP-owskiej) byli uciskaną i zniewoloną większością w swojej ojczyźnie. Podobnie jest i teraz - gdy całe Niemcy znalazły się pod jednolitą okupacją WASP-owską.

    ==========
    @Eugeniusz Sendecki 18:14:41
    Jeśli jesteś katolikiem jak nim się mienisz, to wiesz co jest istotą naszej wiary- właśnie przebaczenie.
    Notka wbrew intencjom autora ma ważkie zakończenie świadczące, że misja choć teraz niezrozumiana zostanie złotymi zgłoskami zapisana w historii na nasz plus. ''Dziś możemy tylko patrzeć na to, jak niemieckie delegacje składają kwiaty pod pomnikiem abp. Kominka i łamaną polszczyzną, z wielką satysfakcją odczytują umieszczone u jego stóp słowa: „PRZEBACZAMY I PROSIMY O PRZEBACZENIE”.'' Czy nie każdy z nas odchodzi za każdym razem z tą ''satysfakcją'' a raczej ulgą od konfesjonału? To jest kompletnie nieistotne jak zachowali się Niemcy. My zachowaliśmy się jak należy, jak wiele razy wcześniej.
    nadużycie link skomentuj Katogoria 11.01.2014 22:14:18
  • @Eugeniusz Sendecki 08:55:34
    Panie Doktorze Sendecki, suplikuję Pana!
    Proszę sie nie znęcać nad panią cyrkówką bo ma ona pewnie różne inne problemy. W tym ze snem bo jak zauważyłem najbardziej odlotowe komentarze powija ok 3 nad ranem, gdy bogobojne niewisty śpią u boku swych mężów.

    "Ja go do końca życia będę pamiętał. Przyzwoicie się w nim prezentowałem. Miał pomysłowe otwory po bokach, dzięki którym nie musiałem podwijać fartucha jak sięgałem do kieszenie spodni."

    Tylko po bokach ? A z przodu ?
    :D))))))

    (Ups... kajam sie za moją wrodzoną zlośliwość Panie Doktorze ale na usprawiedliwienie powiem, ze ja też potrzebuję już niestety odzieży elastycznej z przodu.
    Może dlatego nie wpadłem w oko naszej Astrze, która lubi smukłych, wąsatych i najlepiej na kasztance :)
  • PIES A SPRAWA POLSKA
    Słyszę tu labidzenia o to że ktoś komuś naurągał od "psów".

    Ani Słowianie ani Germanie ani Celtowie, Awarowie i Hunowie nie mieli nic nigdy przeciw psom.
    Chętnie hodowali te szlachetne, wierne i inteligentne zwierzęta i traktowali je dobrze.
    W kręgu kulturowym Białego Człowieka nie używano porównania z psem jako wyzwiska.

    Nienawiść, pogarda i strach przed psami jest natomiast głęboko zakorzeniona w kulturze semickiej.
    To Mahomet wykazał się nieznajomością psiej natury wyciągając rękę do głowy obcego psa (co u psów jest wielką nieuprzejmością), więc nie ma się co dziwić że psiak go hapsnął na łapsko, co niestety skutkowało wyklęciem psiego rodu przez Mahometa i do dziś negatywnie wpływa na psią dolę w krajach Islamu.
    Podobnie żydzi mieli wiele zastrzeżeń do psów a Stary Zakon jest pełen połajanek, wyzwisk i niesprawiedliwości pod adresem psów.
    Stąd też nawet i dzisiaj żyd boi się psa nawet do trzeciego pokolenia po wychrzczeniu.

    Zatem jeśli ktoś nawymyśla Wam od psów, wiedzcie że jest albo krypto-turbaniarzem albo słabo mu się chrzest przyjął i odzywają się bliskowschodnie geny.

    Przeżegnać i maszerować dalej. ;-))
  • @Ptasznik z Trotylu 12:19:10
    A co na to cyrkówka ? :D)))
  • @koniecPOLSKI 10:41:55
    zrozumiałeś moje intencje -to mi wystarczy :))
  • @ Konina po Polsku 18:22:31
    Masz rację .
    Obwąchać się , obsikać granice, wybrać wodza i DO DZIEŁA !

    Pzdr
  • @nobody44 19:38:09
    Witam!
    Dobrze piszesz,masz bracie całkowita rację!
    Tak trzymać .pozdr serd.
  • @Astra 22:02:27
    Witam!
    Dziekuje za słowo,opinię,dyskusję!
    Tylko kiedy MY ruszymy do działania?? i z kim??
    Germanie wydali w 2012,,,,,na naukę,innowacje,doświadczenia-54mrd.€!!
    ....a my...ile??.......gdzie sa dane,sumy,instytucje,nazwiska???
    To sa...fakTY!!pozdr.
  • @nobody44 01:45:17
    ...tak bracie...nie daj sie ponosić !!
    Wsiadaj tam ..gdzie cię...Duch prowadzi a w Duszy,,Twoje,,gra!!
    Uważaj ,,tutaj,,na grajków ....wyprowadzają ludzi do,,lasu,,!!
    Zaufanie Panu...daje dużo i zadowolenie...nie każdy to zrozumie.pozdr.
  • @Ptasznik z Trotylu 18:59:12
    Witam!
    Tyżżż ...Prowda!!
    I na Kowno!!pozdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY